JÓ GYAKORLATOK -„Cselekedj mielőbb!” prevenciós program.

A jó gyakorlat célcsoportja:

Középiskolai / kollégiumi tanárok, illetve középiskolai diákok.

Intézménytípus:

középiskolai kollégium/középiskola

A jó gyakorlat alkalmazási területei:

Az egészséges életmódra való igény fejlesztése, a prevenció a differenciált életkorú, életvitelű és szociális hátterű tanulók körében. Szakköri foglalkozások, szabadidős foglalkozások keretében

A jó gyakorlat célja:

Az azonnali és hatékony elsősegélynyújtáshoz kapcsolódó alapfokú ismeretek átadása, az önvizsgálat és a szűrővizsgálatok jelentőségének megismertetése.

A jó gyakorlat leírása:

A program több helyszínen zajlik egy időben, forgó rendszerben. Tematika szerint külön csoportokat alkotnak a lányok és a fiúk. Az önvizsgálat jelentőségéről két helyszínen tartanak előadást, illetve gyakorlati bemutatót az iskolai védőnők. A mentőszolgálat munkatársai a „Legyél hős!” önkéntes programjuk keretében bemutatják az újraélesztést és a félautomata defibrillátor használatát. Az eszköz használatát és az újraélesztés gyakorlatát minden diák elsajátítja, hogy bármikor, bárhol hasznosítani tudja a megszerzett gyakorlati tudást.

Bemutatásra kerül, hogyan kell ellátni egy eszméletlen beteget, majd az ismeretek elsajátítása céljából a diákok egyenként gyakorolják a stabil oldalfektetés technikáját.

A diákok a baleseti szituációs helyszíneken megtanulják a vérzések ellátását, a különböző fektetési módok alkalmazását, illetve a gyors és hatékony beavatkozásokat fulladás és ájulás esetén.

A dohányzás káros hatásairól, a szűrővizsgálat jelentőségéről és a megelőzésről a diákok maguk tartanak ismeretterjesztő előadásokat társaiknak.

A jó gyakorlat adaptálásához a Szolnok Városi Tehetséggondozó Szakkollégium hospitálási lehetőséget biztosít.