Ünnepi, színes ruhákba öltöztek
A Gyermekváros utcai tagintézményben a nevelőtanárok is színes ruhákba öltöztek a diákok mellett a népviselet napján.
Április 24. Szent György napja civil kezdeményezésként csaknem egy évtized óta egyúttal a Magyar Népviselet Napja is. Ebből az alkalomból Kis Krisztián Bálint tanár úr felvette a saját részére varratott csíkmadarasi ünnepi öltözetét, ezzel a kollégium mellett az iskolában is méltó módon, stílszerűen – népviseletbe öltözve – fejezte ki magyarságát.
A kezdeményezéshez a tantestület számos tagja és több kollégiumi diák is népviseletbe öltözve csatlakozott. Kis tanár úr óriástérkép segítségével röviden ismertette a történelmi Magyarország népi-történeti tájegységeit. A néprajzi értékek közül szóba került a sokszínű népviselet, mely hajdan kortól, nemtől és családi állapottól függően mindent elárult viselőjéről, anélkül, hogy megszólalt volna.
Kavecsánszki Imre tanár úr felesége csángó népviseletét hozta el és ismertette néhány mondatban. A Karcagi Pántlika Néptánc Együttesben táncol Márki Réka és Oláh Réka, akik a róluk készült fotóról magyarázták el viseleteik jellemzőit. Marton Rita tanárnő jász kerepélyes főkötőjében elemezte a Szalkó Melánia és Székely Irén tanárnők által viselt jász gyüvő-menőjét és a mindennapit viselő Szűcs Elizabet ruháját.
Berta Tamás tanár úr saját cifraszűrét mutatta be. Székely Irén tanárnő szülővárosa, Mezőberény sváb nemzetiségi viseletét Pribély Szilvia öltötte magára, amit a tanárnő elemzett is. Mezősi- Farkas Ildikó tagintézmény-igazgató serdülőként a Tisza Táncegyüttesben sok magyar tájegység viseletét magára ölthette az előadásaik során, melyek közül néhányat fotón mutatott be. Igazi kuriózum volt igazgatónő saját japán viselete, amit a szigetországban történt fellépéseik után kapott. A látványos bemutatót kézzel hímzett asztalterítők, párnahuzatok színesítették, melyeket Szalkó Melánia tanárnő édesanyja és nagymamája készített szülőföldjük eredeti szatmári mintái alapján. A tervek szerint a jövő évi program még tartalmasabb lehet. Népviseleteink a múltunk, a kultúránk része, melynek megőrzése és továbbadása tiszteletteljes felelősségünk őseink iránt.
Kis Krisztián Bálint