Mi az ára a mobilodnak
Egy érdekes, interaktív, beszélgetős előadáson vettünk részt a Fenntarthatósági Témahét keretében a Székhelyintézményben.
A téma most nem a mobilhasználat mentális vonatkozásaira és az „innovatív környezeti technológiák” terjedésére irányult, hanem a kémiai, biológiai és földrajzi tényezőkre. Áttekintettük, milyen előnyei vannak az okostelefonoknak, majd azoknak az anyagoknak a bányászatáról esett szó, amelyek telefonjaink előállításához szükségesek. Ezek a ritkaföldfémek, a kritikus nyersanyagok.
Hogy milyen ártalommal járnak a környezetünkre és a mi egészségünkre, vagyis röviden globálisan káros hatással az egész Földre. Főleg afrikai és dél-amerikai példákat láthattunk arra, hogy a termelés érdekében kiirtják a növényzetet, állatvilágot, a lakosság egészségét veszélyes anyagokkal terhelik. Megnő a levegő-, víz- és talajszennyezés-, a veszélyes hulladékok mennyisége, de közvetlen környezetünkben is felismerhetők a veszélyes bányászati technológiák ártalmas hatásai.
Az előadáson közösen gondolkodtunk a probléma megoldási lehetőségeiről, mert az ár, amit az okostelefonok gyártásáért fizetünk, elég magas. A problémára az egyik megoldás talán az újrahasznosítás lenne, mert így kevesebb bányászott alapanyag is elég lehetne az előállításukhoz…
Novák Laura



