Hajókáztunk (is) a Holt- Zagyván!
Hangulatos, egynapos szakmai tanulmányi kiránduláson vett búcsút a tanévnek a kollégium tantestülete. A kulturális programok mellett az aktív szabadidős program sem maradt el Marton Rita tanárnő szervezésében. Jókedv, sok nevetés jellemezte a napot.
Mindjárt az utazás elején, Jánoshidán a 13. században épült római katolikus templom megtekintése, és a 2021-ben átadott Premontrei Rendház Turisztikai és Látogató Központ kiállításainak – a „Babaház”, a jánoshidai alkotók, a puzzle és a festménykiállítás – szemnek tetszetős alkotásai okoztak kellemes meglepetést a nyári pihenőre készülő pedagógusoknak. A templom Szolnok megye egyik műemlék gyöngyszeme a román stílusú oldalkápolnáival, a déli oldalon látható félköríves, oszlopdíszes, emberfej ábrázolásos kapujával.
A szellemi kaland után mindjárt egy felsőtestet átmozgató rekreációs- szabadidős program következett a jászalsószentgyörgyi Holt- Zagyván. A sárkányhajózás keltette izgalmak főként azokat a bátor vállalkozókat hozták lázba, akik első alkalommal ültek be egy sárkányhajóba. Lehetett tetszés szerint dobolni, kiabálni, és a partszéli nádassal is közelebbi ismeretségbe kerülni, amikor a hajótest irányt változtatva hirtelen elhagyta a nyílt vizet, orrával az ismeretlenbe fúródva. Könnyítésül: ez a program önkéntes volt, és az „előzetes várakozások ellenére” mindkét hajótest teljes legénységgel visszaérkezett a kikötőbe.
Újabb szellemi izgalmak jelentették a kihívást. Tóth Béla (1923- 2012) cipészmester egykori házában és műhelyében párját ritkító, lassan feledésbe merülő szakmák titkait bemutató gyűjteményt, a helyi kisiparosok egykori eszközeit tekintettük meg. Vendéglátónk Nagy Imréné Tóth Ágnes tanárnő, Tóth Béla lánya volt. A gyűjtemény létrehozása főként a Jászalsószentgyörgyi Helytörténeti és Hagyományőrző Egyesületnek – melynek Marton Rita tanárnő a titkára – köszönhető.
Egy finom ebédet elfogyasztva Szászbereken – már hazafelé – ismét egy kulturális program következett a kulináris élvezet után. A csaknem ezerlelkes kistelepülésen egy „nagy” – 2003-ban épített – modern stílusú katolikus templomba is betértünk, majd a Kohner család által 1901-ben épített szecessziós stílusú kúria történetét ismertük meg. Maga Szászberek is dr. Báró Szászbereki Kohner Adolfnak köszönheti a puszta létét, mivel az uradalmi birtokából alakult ki a község. A báró kora bőkezű mecénása volt, a Szolnoki Művésztelepet is ő alapította meg. Ma már lakodalmak, egyéb programok megtartására is alkalmas a Kohner kocsiszín – az egykori hintótároló –, amelyet egy nagy projekt keretében sikerült összkomfortos, bérelhető rendezvényház funkciónak megfelelően felújítani.
Ennyi kaland, élmény után kezdődhet is a vakáció! Marton Rita tanárnő kedvcsináló programjai további nyári felfedezésekre csábítanak!
Kép és szöveg: Cs. J.